Stretnutie Macrona a prezidenta Macedónska po francúzskom vete

15. 11. 2019 | 14:11

Francúzsky a severo-macedónsky prezident sa majú v utorok stretnúť v Paríži, týždne potom, čo Francúzsko zablokovalo začatie prístupových rozhovorov do EÚ pre krajinu západného Balkánu.

Stretnutie na pozadí Parížskeho mierového fóra poskytuje prezidentovi Stevovi Pendarovskému príležitosť obhájiť dôvody svojho národa na priblíženie sa smerom k prípadnému členstvu v EÚ.

Na poslednom zasadnutí Európskej rady, ktoré sa konalo 17. - 18. októbra, Emmanuel Macron využil francúzske veto, aby zabránil Albánsku a Severnému Macedónsku získať dátum začiatku rokovaní.

K Francúzsku sa pripojilo Dánsko a Holandsko, ktoré sa postavili proti kandidatúre Tirany, ale nezapojili sa do blokády Skopje. Francúzsky prezident tvrdí, že proces rozširovania EÚ musí byť prepracovaný skôr, ako sa začnú rozhovory s novými potenciálnymi členmi.

Obidve balkánske krajiny však boli povzbudené v ich úsilí splniť podmienky EÚ týkajúce sa začiatku rozhovorov o členstve. Macronov postoj ostro kritizovali mnohí politickí lídri a komentátori. Najvyšší predstavitelia Európskej únie to opísali ako historickú chybu.

"Musíme sa naďalej usilovať o začatie rokovaní s Macedónskom a Albánskom o vstup do EÚ. Najmä preto, že ide o členské štáty NATO, pričom práve na ich území sa sústreďujú strategické záujmy Translatlantickej aliancie, “uviedla Angela Merkelová. Nemecký kancelár dodal, že tento problém bude na začiatku budúceho roka prehodnotený.

"Som rád, že jeden z našich najvyšších predstaviteľov sa konečne stretne s prezidentom priateľského Francúzska a bude hovoriť o všetkých argumentoch," uviedol minulý týždeň predseda vlády Severného Macedónska Zoran Zaev.

Parížske mierové fórum, ktorého hosťom je Emmanuel Macron, podporuje mnohostrannú spoluprácu pri hľadaní riešení globálnych výziev v roztrieštenom medzinárodnom prostredí.

Autor: Admin Administrátor