Benátky pod vodou

15. 11. 2019 | 14:11

Niekoľko minút po odmietnutí opatrení zameraných na boj proti zmene klímy pravicovými členmi regionálneho parlamentu oblasti Benátsko, bola budova zaplavená vodou z hlavného mestského kanála.

Mesto zaznamenalo najhoršie povodne za 50 rokov, pričom hladina vody dosiahla 1,87 m (6 stôp) - druhý najvyšší príliv v zozname svetového dedičstva UNESCO v zaznamenanej histórii.

Za posledných 20 rokov sa vyskytlo päť najvyšších prílivov, pričom posledný z nich bol minulý rok. Starosta mesta Luigi Brugnaro opísal najnovšie záplavy ako „priamy dôsledok zmeny klímy“.

Priestory Ferro Fini Palace, v ktorých parlament rokoval o opatreniach, sa začali plniť vodou okolo 22:00 miestneho času, kedy poslanci diskutovali o regionálnom rozpočte na rok 2020, uviedol v príspevku na Facebooku poslanec Demokratickej strany a podpredseda výboru pre životné prostredie Andrea Zanoni.

"Je iróniou, že miestnosť zaplavilo dve minúty po tom ako politické strany Lega Nord, Fratelli d'Italia a Forza Italia odmietli naše pozmeňujúce a doplňujúce návrhy na boj proti zmene klímy," uviedol.

Ako však debata pokračovala, „všetok nábytok, koberce, stoličky a najmä veľa elektrických spotrebičov, ako sú zásuvky a pod. boli pod vodou.“

Andrea Zanoni uviedol, že príliv je „v dôsledku mnohých faktorov vrátane zmeny podnebia a stúpania hladiny morí spôsobeného rozpúšťaním ľadovcov a prehrievaním planéty“.

Tohtotýždňové záplavy ponechali veľkú časť Benátok pod vodou. Vzhľadom na to, že sa dnes očakáva ďalšia vlna povodní, Námestie svätého Marka bolo v rámci preventívnych opatrení zatvorené.

Autor: Admin Administrátor