Alibaba môže zo vstupu na burzu v Hongkongu získať až 13 miliárd dolárov

20. 11. 2019 | 10:11

To je o 2,8 percent menej, než bola záverečná utorkoá cena jednej jej akcie obchodovanej na newyorskej burze. Čínsky internetový gigant by tak pri najväčšej primárnej ponuke v Hongkongu za uplynulých deväť rokov mohol získať až 12,9 miliardy amerických dolárov (11,6 miliárd eur).

 

Oficiálne má Alibaba ponukovú cenu akcie oznámiť v priebehu dnešného dňa. Ak by sa informácie zdrojov Reuters potvrdili, utŕžila by spoločnosť najmenej 88 miliárd hongkonských dolárov (10,1 miliárd eur), čo je symbolické, pretože číslovka osem sa v čínskej kultúre spája s prosperitou a šťastím. Pri využití takzvanej greenshoe opcie, ktorá umožňuje počet upisovaných akcií zvýšiť, ak je dopyt vysoky, by to bolo až 12,9 miliardy dolárov.

 

Obchodovať by sa s akciami Alibaba malo v Hongkongu začať budúci týždeň. Krok firmy by sa mohol stať najväčšou cezhraničnou sekundárnou ponukou akcií a bude veľkou vzpruhou pre Hongkong. Ten sa kvôli viac ako päť mesiacov trvajúcim protestom a obavám z dopadov obchodnej vojny medzi Spojenými štátmi a Čínou po prvýkrát za desať rokov prepadol do recesie. S akciami Alibaba sa už od roku 2014 obchoduje v New Yorku a firma drží titul najväčšej primárnej verejnej ponuky akcií na svete v hodnote 25 miliárd dolárov. Alibaba pôvodne zamýšľala v rovnakom čase aj vstup na burzu v Hongkongu, štruktúra riadenia firmy však vtedy nespĺňala pravidlá burzy. Hongkong preto vlani svoje pravidlá upravil, aby prilákal čínskych technologických gigantov. Alibaba je prvou firmou, ktorá tento nový systém otestuje.

Autor: Admin Administrátor